×

Jak długo żyją kosmetyki?

24 marca 2013 13
Dzisiaj chciałabym poruszyć temat przechowywania kosmetyków.Niestety rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego jak długo można używać poszczególnych produktów i często przekraczamy terminy ich przydatności. Warto tu zaznaczyć, że data drukowana na opakowaniu, nie ma wiele wspólnego z faktycznym okresem przydatności kosmetyku do użycia, przestaje ona obowiązywać w momencie otwarcia buteleczki lub słoiczka i od tej chwili zaczynamy liczyć faktyczny czas.Postanowiłam w skrócie opisać Wam po jakim czasie poszczególne kosmetyki nadają się do wyrzucenia i po czym można poznać że nie nadają się już do użytku.

Co najbardziej szkodzi kosmetykom?
Przede wszystkim wysoka temperatura, światło i bakterie, które rozkładają tłuszcz . Trzeba je zatem przechowywać z dala od kaloryferów i źródeł światła; zamykać opakowania, bo pod wpływem powietrza kosmetyki szybciej jełczeją. Zawsze nakładać umytymi rękoma, a najlepiej za pomocą szpatułek, aplikatorów i pędzelków, by bakterie nie osiadły na preparacie.

Ile ''żyją'' kosmetyki?
Najwygodniejsze są kosmetyki, zawierające na opakowaniu informację przez ile czasu od otwarcia, można używać danej substancji np. 6M oznacza, że jest to 6 miesięcy.
Jeśli nie będziemy stosować się do zalecanego terminy, możemy się liczyć z wystąpieniem wysypki, uczulenia lub podrażnień.
 • Szminki i pomadki-można przechowywać je maksymalnie przez dwa lata, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania kosmetyku. Należy chronić je  przed nadmiarem światła i zbyt wysoką temperaturą. Jeśli jednak zauważymy, że szminka jeszcze przed upływem tego terminu stała się zbyt miękka lub zaczęły powstawać na niej grudki, oznacza to, że należy kosmetyk już wyrzucić.
 •  Kremy i balsamy, używamy przez 6 miesięcy od czasu otwarcia. Najdłużej można używać kosmetyki zaopatrzone w aplikator, który minimalizuje dostęp bakterii i powietrza do środka. Dobrze byłoby też krem nabierać szpatułką, a nie palcem. Jeśli zauważymy, że krem zmienił zapach lub konsystencję, należy się go pozbyć.
 •  Maskara do rzęs – jej termin przydatności waha się w granicach 3-8 miesięcy. Trudno go przedłużyć, ponieważ, podczas używania do wnętrza buteleczki dostaje się powietrze, co powoduje zasuszenie tuszu i jego kruszenie.
 •  Fluidy, są bardzo krótkotrwałe, zwłaszcza te w słoiczkach, które nabiera się palcami. Przydatność fluidów określa się na 3, maksymalnie 6 miesięcy. Oznaką zepsucia kosmetyku jest rozwarstwianie się, zmian koloru, konsystencji i zapachu.
 •  Puder sypki, róż itp. Są kosmetykami bardzo trwałymi i można uch używać aż do 12 miesięcy, jeśli tylko chronimy je przed wilgocią.
 •  Kosmetyki do włosów, zużywają się dość szybko ze względu na codzienne stosowanie. W razie innej sytuacji, warto wiedzieć, ze szampony itp. Można przechowywać maksymalnie dwa lata.
 •  Lakier od paznokci – można przechowywać do pół roku, jeśli wcześniej nie zasycha i nie zaczyna się „ciągnąć”. Gdy zacznie się psuć, nie powinno się próbować go odratowywać za pomocą zmywacza do paznokci, tylko wyrzucić i kupić sobie nowy.
 •  Kredka do oczu i konturówka -Ze względu na swoją kremowo-tłustą konsystencję najczęściej wystarczają na okres około 1 roku. Jeśli nie zostawisz ich na słońcu i będziesz zawsze wkładać zatyczkę,  przedłużysz ich przydatność.
 •  Pędzle do makijażu i gąbki do make-up’u powinny być regularnie myte, najlepiej przy użyciu specjalnego środka do pielęgnacji pędzli, jednak można poradzić sobie także przy pomocy szamponu. Przydaje się natomiast płyn do dezynfekcji, który nie pozwala na rozsiewanie się zarazków (np. trądziku). Jeśli masz kłopoty z cerą po każdym użyciu powinnaś dokładnie myć pędzle, puszki do pudru w kamieniu, gąbki do podkładu, itp. Jeśli nie masz żadnych problemów - raz w tygodniu wystarczy.  Pędzli należy pozbyć się, gdy zaczynają tracić zbyt wiele włosków.
Kilka ogólnych rad:
 - Należy unikać przechowywania kosmetyków w łazience, gdzie panuje wilgoć i wysoka temperatura- Kremy warto kupować w mniejszych opakowaniach, by zdążyć je zużyć przed upływem terminu ważności
- Mało trwałych kosmetyków (np. kremów, fluidów) nie warto kupować "na zapas"
- Jak ognia należy unikać nabywania kosmetyków na bazarach i z innych "niepewnych źródeł"
- Akcesoria, za pomocą których nakładamy makijaż (puszki, pędzle, gąbeczki itp.) powinny być regularnie czyszczone (w przeciwnym razie stają się siedliskiem bakterii, które przenosimy do kosmetyków)

 Mam nadzieję że post okazał się przydatny i od tej pory będziecie zwracać większą uwagę na czas i sposób przechowywania kosmetyków.Termin ważności kosmetyków ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.Wyschnięta maskara spowoduje trudności w wytuszowaniu rzęs i nietrwały efekt makijażu, ale może też wywołać łzawienie oczu. Przeterminowany krem natomiast może wywołać ostrą reakcję alergiczną skóry (wysypkę, silne zaczerwienienie) lub wypryski.Nie dajmy się zaskoczyć tym nieprzyjemnościom.
Nie kupuj na zapas kremów, szamponów czy pomadek. Każdy kosmetyk ma bowiem datę ważności, po której przestaje nadawać się do użycia. Nawet kosmetyki najlepszych firm tracą właściwości, a nawet mogą zaszkodzić, jeśli przechowujesz je zbyt długo lub w niewłaściwych warunkach.


http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/kosmetyki-tez-sie-psuja-czyli-jaka-date-waznosci-ma-twoj-krem_33546.html
Mimo że trwałość i jakość kosmetyków wciąż się polepsza, a producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to doskonalszych receptur, każdy kosmetyk prędzej czy później przestaje nadawać się do użycia.

http://www.glamki.pl/uroda/pomysl-na-makijaz/jak-dlugo-moga-ci-sluzyc-kosmetyki-do-makijazu-cery-i-paznokci,18_530.html
13
Witam Cię serdecznie na moim blogu. Usiądź wygodnie i rozgość się. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie i zostaniesz ze mną na dłużej. Jeśli masz jakieś pytania, propozycje - pisz śmiało. Pamiętaj, że jestem tu dla Ciebie i zawsze służę pomocą.

13 komentarzy:

 1. Fakt, faktem, ale kto ma czas na przestrzeganie tego ;p.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszam po odbiór wyróżnienia http://monitestuje.blogspot.com/2013/03/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 3. zaskoczyło mnie, że trwałość lakieru to pół roku, moje niektóre mają dużo więcej i nadal 'działają' :) co do reszty to raczej przestrzegam terminów

  OdpowiedzUsuń
 4. aż ide powyrzucać stare lakiery ;)
  zapraszam do wzajemnej obserwacji !;)

  OdpowiedzUsuń
 5. A to dziwne, lakiery pół roku? Niektóre mają zalecenie od producenta 1 rok od otwarcia... Więc troszkę tego nie rozumiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziewczyny ja was doskonałe rozumiem.Sama mam kilka lakierów których używam od więcej niż pół roku a nadal są w dobrym stanie.Trwałość lakieru zależy w dużej mierze od sposobu jego przechowywania i jego gęstości.Poza tym akurat lakier nawet po terminie nie wywoła wielkich szkód tak jak by to było w przypadku starego kremu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi sie przyda.
  Zapraszam do siebie, blog o odchudzaniu, cwiczeniach i nie tylko ! Obserwujemy?

  OdpowiedzUsuń
 8. mam ok 100 lakierów...nigdy ich nie zużyję :]

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przydatne informacje. Kremy i podkłady staram się zużywać jak najszybciej, aby nic się później z nimi nie działo. Ale 6 miesięcy dla lakierów do paznokci - dla mnie niewykonalne:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Oh żeby tak każdy przestrzegał tych terminów . Znam ludzi który cienie do powiek maja po kilka lat .

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 W-SEKRECIE.PL